Dożynki Wojewódzkie w Kartuzach za Nami…

22 września br. podczas Dożynek Województwa pomorskiego w Kartuzach rolnicy podziękowali za tegoroczne plony.

Uroczystości dożynkowe rozpoczęły się mszą świętą w kartuskiej kolegiacie pod przewodnictwem ks. prałata Mariana Szczepińskiego z Diecezji Pelplińskiej. Po ceremonii nastąpiło przejście barwnego korowodu dożynkowego do Parku Solidarności, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna dożynek. Zgromadzonych gości powitał Burmistrz Kartuz Mieczysław Grzegorz Gołuński. Wydarzenie swoją obecnością zaszczycili m.in. Bogdan Łapa – starosta kartuski,  Dariusz Drelich – wojewoda pomorski, Józef Sarnowski – wicemarszałek województwa pomorskiego oraz Piotr Karczewski – radny sejmiku województwa pomorskiego, który odczytał przesłanie Prezydenta RP Andrzej Dudy na dożynki 2019. Nie zabrakło także kandydatów startujących w zbliżających się wyborach parlamentarnych.

Funkcje starostów dożynek należały do Arlety Hirsz i Krzysztofa Hoppe. Na ich ręce rolnicy złożyli dożynkowy bochen, którym następnie częstowano uczestników uroczystości.

Wyczekiwanym punktem wydarzenia było ogłoszenie wyników w konkursie na najładniejszy wieniec dożynkowy. Swoje misternie wykonane i okazałe wieńce prezentowali przedstawiciele aż 30 zespołów wykonawczych. Nagrodę w wysokości 2 tys złotych za zajęcie pierwszego miejsca otrzymało sołectwo Strzeczona w gminie Debrzno w powiecie człuchowskim. Drugie miejsce zajął wieniec sołectwa Smołdzino gmina Przodkowo powiat kartuski, a trzecie wieniec sołectwa Połczyno gmina Puck, powiat pucki.

Na scenie nie zabrakło licznych występów artystycznych. Zaprezentowała się m. in. Młodzieżowa Orkiestra Dęta z Łapalic, Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Kaszuby” z Kartuz, Weronika Ceynowa i Dominika Kwiatkowska. Gwiazdą wieczoru był zespół Lombard.

Przechadzając się między stoiskami można było skosztować produktów regionalnych, zakupić rękodzieło, zabawki, a także ubrania czy akcesoria nawiązujące do tradycji Kaszub. Na dzieci czekały karuzele i inne atrakcje.

Na zakończenie podsumowano powiatowy etap konkursu „Piękna Wieś Pomorska 2019”, którego laureatem została wieś Borkowo gmina Żukowo na czele z sołtysem, Bartoszem Dagielem. Drugie miejsce zajęło Mirachowo z gminy Kartuzy, a trzecie Kamienica Szlachecka z gminy Stężyca. Spośród gospodarstw za najbardziej estetyczną uznano zagrodę państwa Bernadety i Henryka Dejków ze wsi Lampa w gminie Chmielno. Drugim miejscem nagrodzono zagrodę Gertrudy i Andrzeja Walderów z Sulmina w gminie Żukowo. Trzecie miejsce zdobyło gospodarstwo Lucyny i Rafała Dąbrowskich z Brodnicy Górnej w gminie Kartuzy.

Podczas imprezy dopisała pogoda oraz uczestnicy. Tegoroczna organizacja dożynek wojewódzkich była wielkim uznaniem dla Stolicy Kaszub, taka okazja nieprędko się powtórzy.

Szczegóły projektu pod nazwą „Dożynki Wojewódzkie w Kartuzach”

http://kartuskiecentrum.kultury.pl/ksow-2019/

 

Finansowane ze źródła KSOW 2019