Światowy Dzień Adopcji.

Oblicza Świadomej Adopcji – Światowy Dzień Adopcji. Namaluj na dłoni uśmiechniętą buźkę.

W związku ze zbliżającym się Światowym Dniem Adopcji przypadającym 9 listopada 2020 r. dyrektor wraz z pracownikami Kartuskiego Centrum Kultury w Kartuzach zachęcają do wspólnego celebrowania tego wydarzenia.

Światowy Dzień Adopcji, którego symbolem jest „uśmiechnięta dłoń”, to zgodnie z ideą pomysłodawcy Hanka Fortnera przede wszystkim ŚWIĘTO RODZIN ADOPCYJNYCH. Jest to też dzień, który ma na celu zwiększenie świadomości społecznej na temat adopcji, pokazanie faktów i obalenie mitów jej dotyczących oraz pokazanie innej drogi rodzicielstwa, która jednocześnie pomaga potrzebującym dzieciom. Dłoń jest symbolem pomocy, uśmiech oznacza radość, a razem mają symbolizować radość z nowej rodziny.

Popularyzacja symbolu ma przyczynić się do zwiększenia zainteresowania tematem adopcji, a w ślad za tym poszerzenia świadomości na jej temat wśród osób rozważających możliwość przysposobienia dziecka, a przede wszystkim zwiększenia szans na nowy dom dla dzieci pozbawionych odpowiedniego środowiska rodzinnego.

Możliwość wspólnego „świętowania” może też znacznie ułatwić rodzicom adopcyjnym realizowanie bardzo ważnego i jednocześnie niełatwego założenia, jakim jest jawność adopcji, która ma fundamentalne znaczenie dla jej powodzenia.

Jeżeli chcielibyście Państwo przyłączyć się do inicjatywy Ośrodka, prosimy o rozpowszechnianie i umieszczanie symbolicznych zdjęć „uśmiechniętej dłoni” w dowolnie wybranej przez Państwa formie. Zachęcamy również do udostępnienia symbolu święta za pośrednictwem mediów społecznościowych i zaangażowania swoich znajomych do symbolicznego zaakcentowania idei adopcji w dniu 9 listopada „uśmiechniętą dłonią”.

 

 

Plakat Światowy Dzień Adopcji POA w Gdańsku1